SENIORALIA 2025
W dniu 6 czerwca 2025 r. na płycie Placu 3-go Maja w Sandomierzu odbyła się X edycja imprezy cyklicznej SENIORALIA 2025 r. pod hasłem: ,,Hej, Biesiada!”.
Wydarzeniu towarzyszył X Festiwal Organizacji Pożytku Publicznego oraz XIV Piknik Rodzinny.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali: Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta Sandomierza, Marcin Piwnik Starosta Sandomierski oraz Jacek Matera Z-ca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Burmistrz wraz z pozostałymi przedstawicielami przekazał symboliczny klucz do bram miasta na ręce Sandomierskich Seniorów.
Patronat nad X edycją imprezy „SENIORALIA 2025” objęli:
- Wojewoda Świętokrzyski - Józef Bryk,
- Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Renata Janik,
- Burmistrz Miasta Sandomierza – Paweł Niedźwiedź.
- Starosta Powiatu Sandomierskiego – Pan Marcin Piwnik
Patronat medialny objęło:
- Radio REKORD
- „Radio Kielce” S.A.,
- Telewizja STV.INFO.
- Echo Dnia
Organizatorami X edycji sandomierskiego święta seniorów SENIORALIA 2025, X Festiwalu Organizacji Pożytku Publicznego oraz XIV Pikniku Rodzinnego byli:
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Sandomierzu,
- Urząd Miejski w Sandomierzu,
- Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym TRATWA
Tegoroczna impreza odbyła się przy współudziale:
- Sandomierskiego Centrum Kultury,
- Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Celem tegorocznego wydarzenia była aktywizacja seniorów, zwiększenie ich udziału w życiu społecznym, integracja oraz wzmacnianie więzi wśród starszym mieszkańców miasta. Zachęcenie seniorów do wyjścia z domu , spotkania się ze znajomymi oraz zawarcia nowych znajomości. Senioralia to doskonała okazja aby pokazać, że aktywność, radość, chęć do wspólnego spędzania czasu, wspólnej zabawy nie zna granic wieku.
Dla uczestników imprezy przygotowano liczne atrakcje:
- rozpoczęcie zabawy przez starostę i starościnę biesiady oraz wspólne odśpiewanie hymnu seniorów,
- występ artystyczny przygotowany przez uczestników Dziennego Domu Pobytu „Senior+” z ul. Koseły 3 oraz z ul. Baczyńskiego 2b, występ artystyczny przedstawicieli Klubu Seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Aktywny Senior, wystąpiła Dojrzała Młodzież z Przystanku Błonie, Koło Gospodyń Wiejskich z Dwikóz, oraz z Sokolnik, Zespół Gorzyczany.
- Biesiadny konkurs „ Dośpiewaj… Seniorze, jaka to melodia?”
- zabawę taneczną przy akompaniamencie „Śpiewającego Dj Voice”.
Koła Gospodyń Wiejskich z Chobrzan, Sokolnik, Dwikóz oraz Janowic przygotowały dla sandomierskich seniorów degustację zdrowych potraw oraz domowych wypieków w ramach „ Biesiadnego Jadła” . Wydarzenie poprowadził Krzysztof Kwiecień.
Imprezie towarzyszyły stoiska wystawiennicze organizacji pożytku publicznego oraz instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz społeczności lokalnej:
- Sanepid
- Miejska Biblioteka Publiczna,
- ZUS
- Sandomierski Klub „ AMAZONKI”
- PCK Odział Sandomierz,
- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Odział Rejonowy w Sandomierzu
- PCPR
- OHP Sandomierz
- AUDIKA
- Caritas
- Apteka Gemini
- Sandomierskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Zdrowia Psychicznego „Nadzieja”
- NFZ
Wszyscy seniorzy biorący udział w konkursach, zostali nagrodzeni upominkami, które zostały ufundowane przez:
- Wojewodę Świętokrzyskiego - Józefa Bryk,
- Starostę Sandomierskiego – Marcina Piwnika,
- Burmistrza Sandomierza - Pawła Niedźwiedzia.
Tegoroczna impreza nie odbyłaby się bez wsparcia firm. Serdeczne podziękowania kierujemy do Naszych sponsorów:
- Zakład Produkcyjno- Handlowy „Kilian” Jan Kiliański
- Bank Spółdzielczy- Oddział w Sandomierzu
- Pan Józef Kwasek, Firma Handlowa Kwasek ul. Żwirki i Wigury 4 Sandomierz
- Pan Maciej Kwasek, Firma Handlowa Kwasek ul. Lubelska 7 Sandomierz
- Hurt- Detal Sprzedaż Części , Krzysztof Ciamaga, ul. Nowa 61, Sandomierz
- FHU Gospodarczyk Grażyna Gospodarczyk, Zenon Gospodarczyk, Paweł Trznadel Spółka Cywilna ul. Krakowska 5, Sandomierz
- Firma Lewiatan – Kobalt – Barbara Korytnicka
- Firma Wilmax – Lidia Czerwiec
- Hurtownia papierniczo-biurowa D&D -Dorota Paś
- Piekarnia Cukiernia Mokoszyn – Dariusz Stępień
- Cukiernia z Tradycją – Iwona Jagiełło
- Pan Tomasz Winiarski, Restauracja Jadwiga, ul. Piłsudskiego 1, Sandomierz
- Kino Starówka Sandomierskie Centrum Kultury, ul. Rynek 25/25, Sandomierz
- Apteka Gemini ul. Dobkiewicza 12, Sandomierz
- „Diesel- Auto” P.H.U.- Piotr Konopka
- Pan Przemysław Gołębiowski „ Iluzjon Art. Cafe „ ul. Rynek 25/26 Sandomierz
- Pan Aleksander Stąpór
- Ewelina Kapusta Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe ADEM II, Dębiany 10
- „Adem” Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe Adam Kapusta
- Anna Szczypior FPHU Kryształ, ul. Holownicza 6, Sandomierz
- Restauracja „ Mariano”


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!