Logo Ośrodka Pomocy Społecznej

Informacja w sprawie bonu ciepłowniczego

Ocena 0/5

W dniu 30 września 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 września 2025 r. o bonie ciepłowniczym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej (Dz. U. z 2025r.  poz. 1302).

Ustawa ta przewiduje możliwość przyznania określonym w niej gospodarstwom domowym świadczenia pieniężnego - bonu ciepłowniczego.

Bon ciepłowniczy jest świadczeniem pieniężnym będącym wsparciem dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, które doświadczają skokowego wzrostu cen ciepła systemowego dostarczanego przez przedsiębiorstwa energetyczne na skutek wygaśnięcia z dniem 30 czerwca 2025r. mechanizmu tzw. maksymalnej ceny dostawy ciepła.

Wysokość bonu zależy m.in. od jednoskładnikowej ceny ciepła netto (cena ciepła).

Z informacji o jednoskładnikowych cenach ciepła netto na dzień 31.05.2026r. umieszczonej na stronie internetowej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Sandomierzu  https://pecsandomierz.pl/aktualnosci/ustawa-o-bonie-cieplowniczym/ wynika, że jednoskładnikowa cena ciepła netto w zł za GJ przekracza 170,00 zł/GJ tylko w przypadku grupy taryfowej 2.A.  i wynosi 197,80 zł. 

Jednocześnie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Sandomierzu informuje, że żaden budynek mieszkalny nie jest objęty bonem ciepłowniczym,  dla którego cena dostawy wynosi 170,00 zł/GJ (netto).

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia z dnia 12 września 2025 r. o bonie ciepłowniczym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej (Dz. U. z 2025r. poz. 1302 z późn. zm.):  „W przypadku wniosków o wypłatę bonu ciepłowniczego za okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2026 r., gdy na obszarze gminy:

1) nie funkcjonuje system ciepłowniczy, z którego dostarczane jest ciepło do gospodarstw domowych, albo

2) jednoskładnikowe ceny ciepła netto, opublikowane zgodnie z ust. 10, nie przekraczają 170 zł/GJ netto

– wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w terminie do 20 czerwca 2026 r., zamieszcza na stronie internetowej urzędu gminy lub w sposób zwyczajowo przyjęty informacje o zaistnieniu powyższych okoliczności.”

W myśl art. 3 ust. 2b. ustawy z dnia z dnia 12 września 2025 r. o bonie ciepłowniczym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej (Dz. U. z 2025r. poz. 1302 z późn. zm.):   Wniosek o wypłatę bonu ciepłowniczego złożony pomimo zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 2a, pozostawia się bez rozpoznania.”

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności